Skip to content

229 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$340,900
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block44.210
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,435
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
17%
Improvement Value:$304,200
83%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+1.0%
2024$8,995+13.0%
2023$7,960-0.1%
2022$7,970+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,900

From:

To:

Sq Ft2,435DeedBook 15877, Page 700Recorded8/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 15642, Page 1797Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 5047, Page 3