Skip to content

237 Commodore RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$241,665
Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block44.210
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,253
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
23%
Improvement Value:$230,500
77%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+1.0%
2024$7,333+5.9%
2023$6,924-0.1%
2022$6,933+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$241,665
DeedBook 10943, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 10573, Page 1697