Skip to content

105 Flotsam RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block44.211
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,855
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
26%
Improvement Value:$175,100
74%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+1.0%
2024$5,850+5.9%
2023$5,524-0.1%
2022$5,531+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 10412, Page 871

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5596, Page 110

Property Sale

Sale
$122,400
DeedBook 5318, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1995