Skip to content

112 Flotsam RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$171,820
Last Sale Date
Oct 27, 1997

Property Information

Block44.212
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
18%
Improvement Value:$300,700
82%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+1.0%
2024$8,990+5.9%
2023$8,489-0.1%
2022$8,500+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$171,820
DeedBook 5519, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5379, Page 650