Skip to content

161 Squall RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block44.214
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,254
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
23%
Improvement Value:$228,100
77%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+1.0%
2024$7,286+5.9%
2023$6,880-0.1%
2022$6,889+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 17063, Page 118Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5309, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1995