Skip to content

260 Quadrant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block44.214
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,428
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
20%
Improvement Value:$244,300
80%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+1.0%
2024$7,522+5.9%
2023$7,103-0.1%
2022$7,112+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 18023, Page 895Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$162,580
DeedBook 5420, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1996