Skip to content

252 Quadrant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block44.214
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,238
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
20%
Improvement Value:$246,400
80%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+1.9%
2024$7,505+5.9%
2023$7,087+3.9%
2022$6,822+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14531, Page 1772

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12451, Page 1394

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 10795, Page 1459

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,225
DeedBook 10599, Page 454

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5216, Page 109