Skip to content

133 Squall RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block44.214
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,127
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
38%
Improvement Value:$102,600
62%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+1.0%
2024$4,038+5.9%
2023$3,813-0.1%
2022$3,818+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5236, Page 629

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4644, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1980