Skip to content

364 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block44.215
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,092
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$201,500
77%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,533+1.9%
2024$6,411+5.9%
2023$6,053-0.1%
2022$6,061+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,092DeedBook 18302, Page 582Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 12579, Page 1551

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10188, Page 1826

Property Sale

Sale
$154,537
DeedBook 5688, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5413, Page 589