Skip to content

357 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block44.216
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,312
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
38%
Improvement Value:$105,500
62%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,251+1.0%
2024$4,210+5.9%
2023$3,975-0.1%
2022$3,980+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5474, Page 229

Property Sale

Sale
$64,890
DeedBook 5248, Page 451

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4852, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1980