Skip to content

389 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$542,715
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block44.217
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,374
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
24%
Improvement Value:$207,800
76%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+1.0%
2024$6,698+5.9%
2023$6,325-0.1%
2022$6,333+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$542,715
Sq Ft1,374DeedBook 19607, Page 804Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,374DeedBook 19149, Page 997Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,374DeedBook 19117, Page 835Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15384, Page 787

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 10975, Page 241

Property Sale

Sale
$119,390
DeedBook 5302, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1995