Skip to content

144 Lakeview DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jul 21, 2014

Property Information

Block44.218
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
18%
Improvement Value:$334,100
82%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+1.0%
2024$10,020+5.9%
2023$9,462-0.1%
2022$9,474+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$53,000

From:

To:

DeedBook 15865, Page 977Recorded8/7/2014