Skip to content

152 Lakeview DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block44.218
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,886
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
17%
Improvement Value:$343,000
83%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+1.0%
2024$10,143+5.9%
2023$9,578+0.6%
2022$9,526+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 15833, Page 514Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 13688, Page 296