Skip to content

109 Cove CourtBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 9, 2006

Property Information

Block44.219
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
23%
Improvement Value:$170,200
77%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,487+1.0%
2024$5,434+5.9%
2023$5,132-0.1%
2022$5,138+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13088, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1978