Skip to content

37 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block44.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
36%
Improvement Value:$115,300
64%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,452+1.0%
2024$4,409+5.9%
2023$4,163-0.1%
2022$4,169+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15483, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1966