Skip to content

389 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block44.223
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,837
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
19%
Improvement Value:$286,800
81%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+2.4%
2024$8,597+5.9%
2023$8,118-0.1%
2022$8,128+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft2,837DeedBook 16287, Page 1678Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$247,454
DeedBook 10457, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10179, Page 1205