Skip to content

1711 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block44.224
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,909
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
24%
Improvement Value:$193,800
76%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+1.0%
2024$6,310+5.9%
2023$5,958-0.1%
2022$5,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,909DeedBook 15841, Page 457Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$145,490
DeedBook 5287, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1995