Skip to content

140 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block44.224
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,207
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
19%
Improvement Value:$294,900
81%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016+1.0%
2024$8,929+5.9%
2023$8,431-0.1%
2022$8,442+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft3,207DeedBook 15616, Page 1718Recorded8/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10450, Page 1057

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5533, Page 55