Skip to content

136 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block44.224
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,734
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
29%
Improvement Value:$166,100
71%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+1.0%
2024$5,761+5.9%
2023$5,440-0.1%
2022$5,447+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 12502, Page 181

Property Sale

Sale
$117,700
DeedBook 5292, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5132, Page 952