Skip to content

189 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block44.225
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
21%
Improvement Value:$249,200
79%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,829+1.0%
2024$7,753+5.9%
2023$7,321-0.1%
2022$7,331+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$213,120
DeedBook 10516, Page 1702

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10179, Page 1205