Skip to content

1739 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block44.225
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
26%
Improvement Value:$173,400
74%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+1.0%
2024$5,761+7.2%
2023$5,373-0.1%
2022$5,380+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16752, Page 1898Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 15684, Page 1690

Property Sale

Sale
$361,500
DeedBook 13274, Page 211

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 11131, Page 1642

Property Sale

Sale
$132,450
DeedBook 5240, Page 846

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5168, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4546, Page 873