Skip to content

160 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block44.226
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
21%
Improvement Value:$248,500
79%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+1.0%
2024$7,780+5.9%
2023$7,347-0.1%
2022$7,356+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5742, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 5310, Page 483