Skip to content

156 Spinnaker AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block44.23
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,701
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$132,900
68%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,829+1.0%
2024$4,783+5.9%
2023$4,516-0.1%
2022$4,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,701DeedBook 20089, Page 251Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$139,500

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 16219, Page 1580Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 10073, Page 1148

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4742, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1974