Skip to content

111 Tiller AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$234,300
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block44.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,056
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$110,400
64%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,271+1.0%
2024$4,229+5.9%
2023$3,994-0.1%
2022$3,999+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$234,300

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17080, Page 659Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17003, Page 970Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16743, Page 1155Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14463, Page 1222

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 10181, Page 498

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4911, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1991