Skip to content

131 Tiller AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block44.23
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
29%
Improvement Value:$149,800
71%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,261+1.0%
2024$5,211+5.9%
2023$4,920-0.1%
2022$4,927+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,386DeedBook 19936, Page 506Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,386DeedBook 18515, Page 113Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 15730, Page 1532Recorded1/21/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10397, Page 593

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5463, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5062, Page 893