Skip to content

132 Bluejacket AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block44.24
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
42%
Improvement Value:$93,200
58%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+1.0%
2024$3,920+5.9%
2023$3,701-0.1%
2022$3,706+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft960DeedBook 19211, Page 1611Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$243,000
Sq Ft960DeedBook 17753, Page 1045Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$108,750

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17391, Page 1256Recorded2/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1977