Skip to content

135 Spinnaker AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$214,500
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block44.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
32%
Improvement Value:$132,400
68%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+1.0%
2024$4,788+5.9%
2023$4,521-0.1%
2022$4,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$214,500
DeedBook 15255, Page 647

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 12306, Page 1813

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5297, Page 952

Property Sale

Sale
$79,560
DeedBook 5191, Page 570

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4897, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1991