Skip to content

152 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block44.25
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,391
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
25%
Improvement Value:$170,700
75%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+1.0%
2024$5,560+5.9%
2023$5,250-0.1%
2022$5,257+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 11791, Page 483

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 5664, Page 357

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5363, Page 447

Property Sale

Sale
$114,480
DeedBook 5036, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4946, Page 786