Skip to content

124 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block44.25
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
21%
Improvement Value:$211,800
79%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+1.0%
2024$6,610+5.9%
2023$6,242-0.1%
2022$6,250+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,188DeedBook 19190, Page 1134Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14668, Page 613

Property Sale

Sale
$189,150
DeedBook 10609, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4901, Page 178