Skip to content

112 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block44.25
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,990
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
20%
Improvement Value:$226,900
80%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,010+1.0%
2024$6,942+5.9%
2023$6,555-0.1%
2022$6,563+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14635, Page 484

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 10653, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5058, Page 721

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4756, Page 345