Skip to content

1120 Mainsail AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block44.26
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,169
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
33%
Improvement Value:$126,400
67%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,198+1.1%
2024$4,152+6.7%
2023$3,893-6.2%
2022$4,149+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5039, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 5003, Page 194

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4628, Page 693