Skip to content

1124 Mainsail AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block44.26
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,348
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
32%
Improvement Value:$134,100
68%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,889+1.0%
2024$4,842+5.9%
2023$4,572-0.1%
2022$4,578+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,348DeedBook 18508, Page 1940Recorded6/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1977