Skip to content

1117 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block44.26
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
35%
Improvement Value:$115,300
65%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,422+1.0%
2024$4,379+5.9%
2023$4,135-0.1%
2022$4,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 13329, Page 750

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5614, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1973