Skip to content

1113 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$144,301
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block44.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,290
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
29%
Improvement Value:$153,900
71%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+1.0%
2024$5,329+5.9%
2023$5,032+13.7%
2022$4,427+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$144,301
Sq Ft1,290DeedBook 19999, Page 665Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,290DeedBook 17736, Page 1251Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5470, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5398, Page 883