Skip to content

1075 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block44.27
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
31%
Improvement Value:$152,400
69%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,448+1.0%
2024$5,395+5.9%
2023$5,094-0.1%
2022$5,101+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 17145, Page 847Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12835, Page 1634

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5089, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$55,950
DeedBook 5016, Page 877

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 4797, Page 65