Skip to content

157 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block44.27
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
23%
Improvement Value:$189,700
77%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+1.0%
2024$6,061+5.9%
2023$5,724-0.1%
2022$5,731+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 11897, Page 741

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10621, Page 1129

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 10215, Page 327

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5278, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$19,750
DeedBook 5107, Page 780