Skip to content

1035 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block44.27
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
25%
Improvement Value:$193,200
75%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,361+1.0%
2024$6,300+15.4%
2023$5,461-0.1%
2022$5,468+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,722DeedBook 19076, Page 1855Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,722DeedBook 18818, Page 2000Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,722DeedBook 18818, Page 1994Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$125,924
DeedBook 5369, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1996