Skip to content

1019 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block44.27
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,521
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
20%
Improvement Value:$248,100
80%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+1.0%
2024$7,616+5.9%
2023$7,191-0.1%
2022$7,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,521DeedBook 18047, Page 846Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15335, Page 1989

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 11163, Page 1712

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10817, Page 1386

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4427, Page 910