Skip to content

1042 Whitecap AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block44.27
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
37%
Improvement Value:$106,300
63%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,179+1.0%
2024$4,139+5.9%
2023$3,908-0.1%
2022$3,913+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 17514, Page 617Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 13115, Page 642

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 11367, Page 1657

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10963, Page 736

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4191, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1979