Skip to content

1054 Whitecap AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block44.27
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,495
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
35%
Improvement Value:$123,200
65%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+1.0%
2024$4,635+12.3%
2023$4,127-0.1%
2022$4,133+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,495DeedBook 19343, Page 732Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5765, Page 902

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5706, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1973