Skip to content

1082 Whitecap AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block44.27
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
30%
Improvement Value:$158,400
70%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+1.0%
2024$5,538+5.9%
2023$5,229-0.1%
2022$5,236+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 15616, Page 971Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$106,094
DeedBook 4908, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4179, Page 224