Skip to content

1031 Whitecap AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block44.28
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
30%
Improvement Value:$146,300
70%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+1.0%
2024$5,149+5.9%
2023$4,862-0.1%
2022$4,869+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5423, Page 844

Property Sale

Sale
$89,513
DeedBook 4941, Page 887

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4921, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1991