Skip to content

1051 Whitecap AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block44.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,520
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$161,100
72%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+1.0%
2024$5,476+5.9%
2023$5,171-0.1%
2022$5,178+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5226, Page 943

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5186, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1994