Skip to content

208 Riptide AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2003

Property Information

Block44.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,159
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
22%
Improvement Value:$233,900
78%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+1.0%
2024$7,367+8.8%
2023$6,769-0.1%
2022$6,777+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,865
DeedBook 10891, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2002