Skip to content

200 Riptide AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block44.29
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
22%
Improvement Value:$231,300
78%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+1.0%
2024$7,293+5.5%
2023$6,915-0.1%
2022$6,924+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,170DeedBook 18652, Page 1572Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10923, Page 855

Property Sale

Sale
$87,200
DeedBook 5013, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1992