Skip to content

207 Riptide AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block44.30
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,377
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
24%
Improvement Value:$197,600
76%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451+1.0%
2024$6,388+5.9%
2023$6,033-0.1%
2022$6,040+1.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,377DeedBook 16978, Page 1265Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11766, Page 1351

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5764, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1992