Skip to content

229 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block44.31
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
36%
Improvement Value:$102,200
64%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,933+1.0%
2024$3,895+5.9%
2023$3,678+7.1%
2022$3,433+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,144DeedBook 19663, Page 167Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$238,000
Sq Ft1,144DeedBook 17877, Page 1276Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$174,500

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 16249, Page 1005Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$66,667
DeedBook 11004, Page 1513

Property Built

Built

Year Built: 1972