Skip to content

197 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block44.31
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
21%
Improvement Value:$214,600
79%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+1.0%
2024$6,713+5.9%
2023$6,339-0.1%
2022$6,347+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10748, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 5387, Page 554

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5051, Page 274