Skip to content

938 Sandy CircleManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block44.32
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,753
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
20%
Improvement Value:$246,700
80%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+1.0%
2024$7,581+5.9%
2023$7,159-0.1%
2022$7,168+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,753DeedBook 19110, Page 1821Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,753DeedBook 18052, Page 867Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,753DeedBook 16609, Page 1134Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 10334, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 5727, Page 537

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4656, Page 896