Skip to content

218 Lazy Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$161,990
Last Sale Date
Oct 11, 1996

Property Information

Block44.33
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
25%
Improvement Value:$207,900
75%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+1.0%
2024$6,807+5.9%
2023$6,427-0.1%
2022$6,436+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,990
DeedBook 5411, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936